• بیمه سامان

  بیمه یعنی آسایش
 • بیمه سامان

  بیمه آسایش و راحتی
 • بیمه مسافرتی سامان

  سفر را سامان لازم است
 • بیمه سامان

  بیمه یعنی طراوت زندگی
menu
سوالات متداول
درخواست خرید بیمه بدنه خودرو

بیمه بدنه چیست ؟

تصور کنید با خودرو تصادفی کرده اید و خودرو شما و خودرو طرف مقابل هر دو آسیب دیده اند پس از حضور پلیس مشخص می شود که مقصر حادثه شما هستید و باید خسارت وارده به خودرو مقابل را پرداخت کنید در چنین شرایطی چنانچه بیمه شخص ثالث داشته باشید خسارت طرف مقابل از طریق بیمه شخص ثالث شما پرداخت می شود و خسارت های وارده به خودرو شما از محل بیمه بدنه شما قابل جبران خواهد بود. در واقع بیمه بدنه یک بیمه مکمل برای بیمه شخص ثالث خودرو است که خسارت های ناشی از حادثه، آتش سوزی و سرقت خودرو شما را جبران می کند.

پوشش های اصلی بیمه بدنه :

1- حادثه

خسارتی كه ناشي از برخورد خودرو به يك جسم ثابت يا متحرك و يا برخورد اجسام ديگر به وسیله نقلیه و يا واژگوني و سقوط خودرو باشد و يا چنانچه در حين حركت، اجزا و يا محمولات خودرو به آن برخورد نمايد و موجب بروز خسارت شود.

2- آتش سوزی

خسارتی كه در اثر آتش سوزی، صاعقه و يا انفجار به خودرو و يا لوازم يدكي اصلي همراه آن وارد گردد.

3- سرقت

در صورتي كه وسیله نقلیه دزديده شود و يا در اثر عمل دزدي يا شروع به دزدی به وسيله نقليه و يا وسايل اضافي آن كه در بيمه نامه درج شده است خسارت وارد شود. خسارت هایی كه در جريان نجات و يا انتقال خودرو خسارت ديده به آن وارد شود در تعهد بیمه بدنه خواهد بود.

نکته

پوشش های اصلی بیمه بدنه در قالب یک بسته یا پکیج همراه یکدیگر عرضه می شوند لیکن در صورت تمایل بیمه گذار امکان فروش و عرضه هریک از پوشش های فوق به صورت محدود و مستقل و یا ترکیبی وجود دارد. حق بیمه مربوط به تعهدات محدود بیمه بدنه درصدی از حق بیمه کامل پوشش های اصلی به شرح زیر است :

پوشش های فرعی یا تکمیلی بیمه بدنه :

بیمه گذار علاوه بر پوشش های اصلی با انتخاب هریک از پوشش های تکمیلی زیر و پرداخت حق بیمه مربوطه میتواند از مزایای پوشش یا پوشش های انتخاب شده بهره مند گردد.

1- بلایای طبیعی

خسارت هاي ناشي از سيل، زلزله و آتشفشان

2- شکست شیشه

شکست شیشه به دلیل تغییر دما، متراکم شدن هوا در داخل خودرو و به عللی غیر از خطرات اصلی

3-هزینه ایاب و ذهاب

جبران زيان ناشي از عدم امكان استفاده از خودرو حادثه ديده به علت تحقق خطرات تحت پوشش بيمه نامه، با خرید این پوشش از ابتدای روز چهارم تعمیر خودرو و حداکثر به مدت 30 روز روزانه یک در هزار ارزش خودرو یا حداکثر هفتصد هزار ریال بابت هزینه ایاب و ذهاب به بیمه گذار پرداخت خواهد شد.

4- خسارت هاي وارده در اثر پاشيده شدن رنگ، اسيد و ساير مواد شيميايی روي بدنه خودرو

5- خسارت ناشي از كشيدن ميخ و ساير اشياء مشابه روي بدنه موضوع بيمه

6- پوشش حوادث خارج از کشور

7-افزایش قیمت خودرو در طول مدت بیمه

برای جلوگیری از اعمال قاعده نسبی سرمایه در مواقعی که خودرو به ارزش واقعی بیمه شده اما در طول مدت قرارداد افزایش قیمت داشته و بیمه گذار فراموش کرده که موضوع را به اطلاع بیمه گر برساند. توضیح اینکه خودرودر بیمه بدنه نه تنها در زمان صدور بیمه نامه باید به ارزش واقعی بیمه شود بلکه در طول مدت قرارداد اگر ارزش خودرو افزایش یا کاهش داشته باشد بیمه گذار موظف است که مراتب را به اطلاع شرکت بیمه رسانیده و الحاقی مربوطه را دریافت کند، در غیر این صورت یعنی اگر خودرو به قیمت واقعی بیمه شود و در طول مدت بیمه قیمت خودرو در بازار افزایش پیدا کند و بیمه گذار موضوع را به شرکت بیمه جهت صدور الحاقی اعلام نکند شرکت بیمه با اعمال قاعده نسبی سرمایه خسارت وارده را جبران میکند (اگر قیمت واقعی خودرو در زمان حادثه 100 میلیون تومان باشد و بیمه گذار آن را 70 میلیون تومان بیمه کرده باشد شرکت بیمه 70% خسارت را پس از کسر فرانشیز پرداخت خواهد کرد)

8- سرقت لوازم خودرو

مانند رادیوپخش، باندها، آمپلی فایر و رینگ و لاستیک، واحد هوشمند یا کامپیوتر خودرو یا سایر قطعات فابریک و غیر فابریک که به رویت کارشناس بازدید اولیه رسیده باشد.

عوامل موثر در حق بیمه بدنه :

ارزش خودرو، پوشش های تکمیلی انتخاب شده، سال ساخت، نوع خودرو، کاربری خودرو

فرانشیز در بیمه بدنه

بخشی از هر خسارت است که به شرح زیر به عهده بیمه گذار است :