• بیمه مسافرتی سامان

  سفر را سامان لازم است
 • بیمه سامان

  بیمه آسایش و راحتی
 • بیمه سامان

  بیمه یعنی آسایش
 • بیمه سامان

  بیمه یعنی طراوت زندگی
menu
سوالات متداول
درخواست خرید بیمه شخص ثالث

بيمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث یا بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایط نقلیه زمینی یکی از مهمترین و شناخته شده ترین بیمه نامه ها است به طوری که در سال 1395 سی و سه درصد از بازار 28000 میلیارد تومانی صنعت بیمه به این رشته تعلق داشته است. گسترش روز افزون خودرو به عنوان یکی از ضروری ترین نیاز های انسان مدرن در جوامع بشری پیامدهای ناگواری نیز به همراه داشت از جمله کشته شدن سالیانه بیش از 16 هزار نفر از هموطنان عزیزمان در جاده های کشور به طوریکه در طول سالهای 84 تا 93 تعداد کشته شدگان ده سال 220/000 نفر تقریبا برابر با تعداد شهدای جنگ تحمیلی هشت ساله ایران و عراق بوده است! به دلیل اهمیت موضوع در اکثر کشورها قوانینی وضع گردید که دارندگان خودروها مکلف و موظف شدند تا با خرید بیمه شخص ثالث بتوانند خسارت های ناشی از خودرو را به طور کامل جبران کنند. در کشور عزیزمان ایران بیمه شخص ثالث از سال 1347 دارای قانون اختصاصی است در سال 1387 و پس از سپری شدن 40 سال از عمر قانون فوق با برطرف کردن اشکالات و نواقص قانون قبلی قانون جدید دارندگان وسایط نقلیه موتوری زمینی تصویب و بصورت آزمایشی اجرا شد که پس از سپری شدن دوره آزمایشی در سال 1395 قانون بیمه شخص ثالث تصویب و از تاریخ 1395/03/29 به شرکت های بیمه برای اجرا ابلاغ گردید. بر اساس این قانون کلیه دارندگان وسایل نقلیه مکلفند که وسیله نقلیه خود را نزدیکی از شرکت های بیمه مجاز بیمه کنند.

تکلیف قانونی برای خرید بیمه شخص ثالث

ماده ۲ قانون بیمه شخص ثالث

کلیه دارندگان وسایل نقلیه موضوع این قانون اعم از اینکه اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند مکلفند وسایل نقلیه خود را در قبال خسارت بدنی و مالی که در اثر حوادث وسایل نقلیه مذکور به اشخاص ثالث وارد میشود حداقل به مقدار مندرج در ماده ۲ این قانون نزد شرکت بیمه ای که مجوز فعالیت در این رشته را از بیمه مرکزی داشته باشد، بیمه کنند.

تبصره ۱

دارنده از نظر این قانون اعم از مالک و یا متصرف وسیله نقلیه است و هر کدام که بیمه نامه موضوع این ماده را تحصیل کند تکلیف از دیگری ساقط می شود.

تبصره ۲

مسئولیت دارنده وسیله نقلیه در تحصیل بیمه نامه موضوع این قانون مانع از مسئولیت شخصی که حادثه منسوب به فعل یا ترک فعل او است نمی باشد. در هر حال خسارت وارد شده از محل بیمه نامه وسیله نقلیه مسبب حادثه پرداخت میگردد.

انواع پوشش ها در بیمه شخص ثالث :

1- پوشش خسارت مالی

تعریف خسارت مالی

کلیه زیان های مالی که به سبب حوادث مشمول بیمه به اموال اشخاص ثالث وارد شود (تبصره ب ماده یک قانون بیمه شخص ثالث)

تعریف حوادث

هرگونه سانحه ناشی از وسایل نقلیه موتوری زمینی و ریلی شهری و بین شهری و واگن متصل یا غیر متصل به آن و یدک و کفی (تریلر) متصل به آنها و محمولات آنها از قبیل تصادم، تصادف، سقوط، واژگونی، آتش سوزی و یا انفجار یا هر نوع سانحه ناشی از وسایل نقلیه بر اثر حوادث غیرمترقبه (تبصره پ ماده یک قانون بیمه شخص ثالث)

هر شخصی است که به سبب حوادث موضوع این قانون دچار خسارت بدنی و یا مالی شود به استثنای راننده مسبب حادثه (تبصره ت ماده یک قانون بیمه شخص ثالث)

2- پوشش خسارت جانی

تعریف خسارت بدنی

هر نوع دیه یا ارش ناشی از هر نوع صدمه به بدن مانند شکستگی، نقص و ازکار افتادگی عضو اعم از جزئی یا کلی موقت یا دائم، دیه فوت و هزینه به سبب حوادث مشمول بیمه

تعریف دیه

ديه مقدار مال معيني است كه در شرع مقدس به سبب جنايت غير عمدي بر نفس، عضو يا منفعت، يا جنايت عمدي در مواردي كه به هر جهتي قصاص ندارد، مقرر شده است.

تعریف ارزش

ارش، ديه غيرمقدر است كه ميزان آن در شرع تعيين نشده است مانند طهال، سوختگی، کبودی که دادگاه با لحاظ نوع و كيفيت جنايت و تأثير آن بر سلامت مجنيٌ عليه و ميزان خسارت وارده با در نظر گرفتن ديه مقدر و با جلب نظر كارشناس ميزان آن را تعيين مي كند.

مقدار دیه

ارزانترین نوع دیه که ملاک عمل شرکت های بیمه است تعداد یکصد شتر می باشد که هر سال معادل ریالی آن توسط قوه قضاییه اعلام می گردد.

دیه ماه های حرام

در صورتی که حادثه و فوت هر دو در یکی از ماه های محرم، رجب، ذیحجه و ذیقعده اتفاق افتاده باشد مقصر می بایست یک سوم بیشتر از ماه های عادی دیه بپردازد بنابراین به جای 100 شتر تعداد 133 شتر پرداخت خواهد شد.

3- پوشش حوادث راننده

از آنجایی که راننده مقصر حادثه، شخص ثالث تلقی نمی شود لذا برای اینکه شخص راننده از مزایای بیمه بهره مند گردد. در ماده سه قانون بیمه شخص ثالث مقرر گردیده است که به مقدار دیه یک مرد مسلمان در ماههای غیر حرام یک بیمه نامه حوادث برای راننده صادر گردد.
ماده ۳ قانون بیمه شخص ثالث : دارنده وسیله نقلیه مکلف است برای پوشش خسارت های بدنی وارد شده به راننده مسبب حادثه، حداقل به میزان دیه مرد مسلمان در ماه غیر حرام، بیمه حوادث اخذ کند؛ مبنای محاسبه میزان خسارت قابل پرداخت به راننده مسبب حادثه، معادل دیه فوت یا دیه و یا ارش جرح در فرض ورود خسارت بدنی به مرد مسلمان در ماه غیر حرام و هزینه معالجه آن می باشد. سازمان پزشکی قانونی مکلف است با درخواست راننده مسبب حادثه یا شرکت بیمه مربوط، نوع و درصد صدمه بدنی وارد شده را تعیین و اعلام کند.

افزایش اتوماتیک تعهدات بدنی بیمه شخص ثالث

دیگر نیازی به خرید الحاقیه افزایش تعهدات جانی بیمه شخص ثالث نیست، بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث تعهدات جانی بیمه نامه شما ب صورت اتوماتیک افزایش پیدا خواهد کرد.
ماده ۱۳قانون بیمه شخص ثالث : بیمه گر یا صندوق حسب مورد مکلفند خسارت بدنی تعلق گرفته به شخص ثالث را به قیمت یوم الادا و با رعایت این قانون و سایر قوانین و مقررات مربوط پرداخت کنند.
براساس ماده 52 قانون بیمه شخص ثالث قوه قضاییه مکلف است تا پایان پانزدهم اسفند هر سال مبلغ دیه سال بعد را اعلام کند و رقم اعلام شده مبنای محاسبه دیه در سال بعد قرار میگیرد. معمولاً با توجه به وجود تورم در جامعه رقم دیه هر سال افزایش می یابد.
نکته قابل توجه در این مورد این است که رقم دیه به صورت یوم الادا باید پرداخت شود یعنی اگر تصادف در سال 90 اتفاق افتاده باشد و مصدوم پس از طی کردن یک دوره درمان طولانی در سال 91 نهایتا به دلیل همان تصادف فوت نماید و پس از طی شدن تشریفات قانونی در سال 92 دادگاه رای خود را مبنی بر محکومیت راننده مقصر صادر نماید، مقصر حادثه می بایست دیه سال 92 را به خانواده متوفی پرداخت کند. این در حالیست که حادثه در سال 90 اتفاق افتاده است و بیمه نامه راننده مقصر بر اساس دیه سال 90 صادر شده است. لذا تا قبل از تصویب و ابلاغ قانون جدید شخص ثالث همواره این نگرانی وجود داشت که طولانی شدن رسیدگی به پرونده ها باعث افزایش مبلغ دیه و متضرر شدن مقصر حادثه به دلیل پرداخت مابه التفاوت دیه جدید با مبلغ مندرج در بیمه نامه گردد اما خوشبختانه از تاریخ 29/03/1395 و طبق ماده 13 قانون بیمه شخص ثالث شرکت های بیمه با همکاری صندوق تامین خسارت های بدنی متعهد به پرداخت دیه به قیمت روز هستند و جای هیچ گونه نگرانی از این بابت نیست.

برابری دیه زن و مرد

هر چند بر اساس ماده 550 قانون مجازات اسلامی دیه قتل زن نصف مرد است اما در تصادفات رانندگی دیه زن با مرد برابر است.
ماده ۱۱ قانون بیمه شخص ثالث : بیمه گر مکلف است در ایفاء تعهدات مندرج در این قانون خسارت وارده به زیان دیدگان را بدون لحاظ جنسیت و دین تاسقف تعهدات بیمه نامه پرداخت کند.

مدت بیمه شخص ثالث

مدت بیمه شخص ثالث یکسال است اما امکان صدور بیمه نامه کوتاه مدت در مقاطع زمانی دو، چهار و شش ماهه وجود دارد.

تخفیف عدم خسارت در بیمه شخص ثالث